Proč je na jihu Čech tak krásně

Napadlo vás někdy zamyslet se nad tím, proč právě Jižní Čechy, proč zrovna tento region je tolik opěvovaný a vyzdvihovaný? A proč si mnoho lidí volí místo pro dovolenou právě zde? Proč zrovna ubytování České Budějovice penzion? Pojďme si tu připomenout některé důležité jevy, s nimiž se možná nikde jinde nesetkáte:

zámek Hluboká nad Vltavou

Krajina by mohla stát malíři modelem – krajinní malíři, kteří chtějí docílit krásného přírodního výjevu, si vybírají pro svou tvorbu místa velmi členitá, rozmanitá a romantická. A právě tyto předpoklady splňuje Českobudějovicko, Třeboňsko a Českokrumlovsko. Naleznete tu v těsném sepětí a v úžasném harmonickém souladu lesy, rybníky, řeky, louky, hory i pahorkatiny, mnohdy tak zajímavé, že se vyplácí se tu alespoň na okamžik zastavit a chvíli rozjímat.

pohled na Lipno

Hustota osídlení – jihočeský region není přelidněný a také není příliš ovlivněný průmyslem. Díky tomu je zde stále velmi zachovalá příroda, klid a pohoda. Nestává se, že byste se tu prodírali davy lidí na veřejných cyklostezkách nebo značených cestách pro pěší.

Vltava – Jižním Čechám dominuje Vltava a jistě není náhodné, že je to nejoblíbenější řeka pro splouvání vodáckými oddíly či jednotlivci. Vltava se sjíždí buď z Lenory či od Soumarského mostu, anebo až z Vyššího Brodu, a vodáci si nenechají ujít její tok až do Boršova nad Vltavou nebo až do Českých Budějovic. Někteří doplouvají dokonce až k zámku v Hluboké nad Vltavou nebo do míst, kde se natáčela známá komedie „Svatební cesta do Jiljí“.

Blanský les – je název pohoří mezi Českými Budějovicemi a Českým Krumlovem, jehož nejvyšší vrchol se jmenuje Kleť. Blanský les je překrásná oblast, kterou vám doporučujeme projet na kole nebo alespoň autem, a samozřejmě se vyplatí navštívit vrchol Kleti s rozhlednou a pokochat se pohledem do okolní krajiny s dohledem až na Šumavu a k zámku v Hluboké nad Vltavou.