Jak si co nejvíce zjednodušit návrat do práce po dovolené

Návrat z delší dovolené zpět do pracovního procesu není obvykle snadný a ani příjemný. Bylo zjištěno, že trvá přibližně týden, než se opět dostaneme do běžného „pracovního tempa“. Tomu samozřejmě nepomáhá ani fakt, že nás obvykle ihned po příchodu z dovolené zavalí lavina restů, které se nám za dobu, co jsme byli pryč, nahromadily. A většina z nich potřebuje okamžité vyřízení, neboť „již včera bylo pozdě“.

 

dodělávání práce před dovolenou

 

Je jasné, že tento nápor není nic příjemného, a to ani když jsme čerstvě plni sil po dovolené. Naštěstí jej můžeme alespoň částečně eliminovat. Chce to však provést přípravu ještě předtím, než nám dovolená vůbec začne. V první řadě je dobré předem uzavřít všechny úkoly, které máte aktuálně rozpracovány. I když se vám do toho příliš nechce, říci si, že to uděláte až po dovolené, rozhodně není ten správný přístup. A to ani když máte na jejich vyřízení spoustu času.

 

vytoužená dovolená

 

Také si udělejte co nejvíce práce navíc bude možné. I kdybyste ji v klidu mohli nechat na dobu, až se vrátíte, rozhodně se vyplatí, pokud na tom alespoň začnete dělat ještě předtím, než odjedete. Tak na vás bude čekat méně práce poté, co se vrátíte. V neposlední řadě je také dobré odejít „s čistým stolem“. To jednoduše znamená, že za sebou nenecháte žádnou rozpracovanou práci či resty. Veškeré úkoly by měly být hotovy, papíry odevzdány, soubory založeny.

 

Jistě, je to poměrně dost práce navíc. Je dokonce možné, že budete muset v práci zůstat přesčas. A to se pár dní před očekávanou dovolenou nikomu nechce. Na druhou stranu je potřeba si uvědomit, že po příchodu na vás budou čekat nové úkoly. Pokud byste k nim měli ještě dodělávat ty staré, byl by to další náklad. Nehledě na to, že se i vy sami budete na dovolené cítit lépe, když v práci nebudete mít nic rozdělaného. Rozhodně se vám to nakonec vyplatí a značně vám to usnadní návrat. A věřte, že to budete potřebovat.